هر برادری که از منافع برادر خود مانند نفع خویش حمایت کرد به کار خود سامان داده است (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
خانه » سلامتی » سلامت جنسی » راه های مطمئن کنترل بارداری

راه های مطمئن کنترل بارداری

راه های مطمئن کنترل بارداری

راه های مطمئن کنترل بارداری

یا همان جلوگیری با وجود متعدد بودن می تواند دلهره آور باشد . در ادامه این مطلب از پزشک چی قصد داریم شما کاربران عزیز را با انواع راه های جلوگیری از بارداری آشنا کنیم .

کاندوم مردانه

کاندوم یک روش قدیمی برای جلوگیری از بارداری است . کاندوم مانع از ورود اسپرم به بدن زن می شود و محافظت در برابر بارداری و بیماری های مقاربتی را در پی دارد . بطور میانگین در سال در میان زوج هایی که تنها از کاندوم مردانه استفاده کرده اند ۱۵ درصد باردار می شوند .

راه های کنترل بارداری 3 راه های مطمئن کنترل بارداری

از مزایای کاندوم مردانه این است که به فراوانی یافت می شود ، از فرد در برابر اکثر بیماری های مقاربتی محافظت می کند و  از همه مهم تر ارزان است .

معایب آن یک بار مصرف بودن آن است و فقط در صورت استفاده صحیح در هر بار موثر است .

کاندوم زنانه

کاندوم زنانه یک کیسه نازک پلاستیکی است که درون واژن را پر می کند و می تواند تا ۸ ساعت قبل از رابطه جنسی در واژن زن قرار بگیرد . کاربران کاندوم زنانه انتهای حلقه انعطاف پذیر پلاستیکی را برای هدایت کاندوم به واژن میگیرند . کاندوم زنانه از کاندوم مردانه کارایی کمتری دارد.

راه های کنترل بارداری 4 راه های مطمئن کنترل بارداری

از مزایای آن می توان به محافظت از فرد در برابر بیماری های مقاربتی ، در دسترس بودن بطور گستره و انتقال حرارت بهتر از کاندوم مردانه اشاره کرد .

معایب آن : ۲۱ درصد کاربران بطور میانگین باردار می شوند ، می تواند پر سو و صدا باشد ، یک بار مصرف است و برای جلوگیری از پارگی نباید از کاندوم مردانه استفاده کرد .

آگاهی از باروری

آگاهی از باروری که تنظیم خانواده طبیعی نیز نامیده میشود به معنی اجتناب از رابطه جنسی زمانی که زن بیشترین امکان باروری را دارد می باشد . مطمئن ترین روش برای انجام این کار تمرکز روی تغییرات مخاط دهانه رحم و دمای بدن است . برای استفاده صحیح از این روش باید توسط افراد حرفه ای مراقبت های بهداشتی آموزش ببینید .

راه های کنترل بارداری 1 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا : این روش هزینه ای ندارد و بدون مصرف دارو یا استفاده از دستگاه است .

معایب : بطور میانگین ۲۵ درصد افراد معمولی که از این روش استفاده می کنند باردار می شوند .

قرص های پیشگیری از بارداری

هورمون های استروژن و پروژسترون از رایج ترین قرص های ضد بارداری برای جلوگیری از تخمک گذاری می باشند . قرص های پیشگیری از بارداری اگر مطابق برنامه مصرف شوند بسیار موثرند . در این روش بطور میانگین حدود ۸ درصد از کاربران عادی باردار میشوند از جمله کسانی که مصرف قرص را فراموش کرده اند. مانند تمام ضد بارداری های هورمونی قرص نیاز به تجویز پزشک دارد .

راه های کنترل بارداری 8 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا قرص های پیشگیری از بارداری : بسته به نوع قرص دوره قاعدگی منظم تر و سبک تر میشود و یا فرد اصلا یک دوره را از دست میدهد . گرفتگی عضلات در دوره قاعدگی کمتر میشود.

معایب قرص های پیشگیری از بارداری : پر هزینه است و فرد را در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمیکند . ممکن است موجب عوارض جانبی از جمله حساسیت پستان ، لکه بینی ، لخته شدن خون جدی و فشار خون بالا شود . همچنین برخی از زنان نباید از قرص های ضد بارداری استفاده کنند .

اسپرم کش

اسپرم کش یک ماده شیمیایی است که اسپرم را می کشد . اسپرم کش در قالب فوم ، ژله ، کرم و یا ورقه نازکی است که قبل از رابطه جنسی در داخل واژن قرار داده میشود . برخی از انواع اسپرم کش باید ۳۰ دقیقه جلوتر از زمان رابطه جنسی در محل قرار داده شوند . استفاده مکرر ممکن است باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت ها ، تحریک بافت و بیماری های مقاربتی شود .

اسپرم کش ها اغلب همراه با دیگر روش های کنترل بارداری استفاده می شوند.

راه های کنترل بارداری 2 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا : استفاده از آن آسان و کم هزینه است .

معایب : این روش می تواند خطر بیماریهای مقاربتی را افزایش دهد و ۲۹ درصد افراد حامله میشوند .

اسفنج کنترل بارداری

اسفنج پیشگیری از بارداری که به عنوان اسفنج تودِی به فروش می رسد از فوم ساخته شده است و شامل اسپرم کش می باشد . این اسفنج تا ۲۴ ساعت قبل از رابطه جنسی در دهانه رحم قرار داده میشود . اثر بخشی اسفنج کنترل بارداری همانند کلاه دهانه رحم است با میزان شکست ۱۶٪ برای زنانی که تا به حال باردار نشده اند و ۳۲٪ برای کسانی که بارداری را تجربه کرده اند اما بر خلاف دیافراگم و یا کلاه دهانه رحم نیازی نیست توسط پزشک در محل قرار گیرد .

راه های کنترل بارداری 7 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا : بدون نسخه به فروش میرسد وتاثیر فوری دارد .

معایب : قرار دادن صحیح اسفنج کنترل بارداری دشوار است و فرد را در مقابل بیماری های مقاربتی محافظت نمیکند و نمی تواند در طول دوره قاعدگی استفاده شود .

 

کلاه دهانه رحم

کلاه دهانه رحم شبیه به دیافراگم است اما کوچکتر می باشد . این روش دهانه رحم را پوشش میدهد و ورودی رحم را مسدود میکند . کلاه دهانه رحم با اسپرم کش استفاده می شود . میزان شکست برای کلاه دهانه رحم ۱۵٪ برای زنانی که هرگز باردار نشده اند و ۳۰٪ برای کسانی که بارداری را قبلا تجربه کرده اند می باشد .

راه های کنترل بارداری 6 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا : می تواند به مدت ۴۸ ساعت در محل باقی بماند و ارزان قیمت است.

معایب : باید توسط پزشک قرار داده شود ، فرد را در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمیکند. نمی تواند در طول دوره قاعدگی استفاده شود.

 

چسب (پچ) پیشگیری از بارداری

زنانی که در به خاطر سپردن مصرف روزانه قرص مشکل دارند ممکن است بخواهند چسب کنترل بارداری را در نظر بگیرند.

چسب ارتو اورا بر روی پوست قرار داده شده و هفته ای یکبار به مدت سه هفته متوالی آن را تعویض کنید و هفته چهارم نیازی نیست چسب بزنید . چسب همان نوع هورمون ها را همانند قرص کنترل بارداری منتشر میکند و به همان اندازه موثر است .

راه های کنترل بارداری 9 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا: با استفاده از این روش دوره قاعدگی منظم تر و سبک تر با گرفتگی عضلات کمتر خواهید داشت و نیازی برای به خاطر داشتن مصرف روزانه همانند قرص نیست.

معایب: پر هزینه است و ممکن است باعث تحریک پوست یا دیگر عوارض جانبی مشابه قرصهای جلوگیری از بارداری شود . چسب (پچ) پیشگیری از بارداری فرد را در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمی کند .

 

حلقه واژینال

حلقه واژینال یک حلقه پلاستیکی نرم است که داخل واژن را پوشش میدهد . این حلقه همان هورمون هایی که قرص و چسب منتشر میکنند را آزاد میکند و درست به همان اندازه تاثیرگذار است . اما تنها یک بار در ماه نیاز است آن را جایگزین کنید .

راه های کنترل بارداری 10 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا حلقه واژینال : دوره های قاعدگی منظم تر و سبکتر، نیاز به تعویض تنها یک بار در هر ماه.

معایب حلقه واژینال : پر هزینه بودن آن ، سوزش واژن یا دیگر عوارض مشابه قرص و چسب ممکن است رخ دهد . فرد را در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند .

 

ایمپلنت کنترل بارداری

ایمپلنت (Nexplanon) میله ای به اندازه چوب کبریت است که در زیر پوست بازو قرار داده میشود . این میله همان هورمون هایی که در تزریقات کنترل بارداری آزاد میشوند را منتشر میسازد اما ایمپلنت به مدت ۳ سال از بارداری پیشگیری میکند .

راه های کنترل بارداری 12 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا ایمپلنت کنترل بارداری : سه سال طول میکشد و بسیار موثر است . میزان شکست این روش کمتر از ۱٪ است.

معایب ایمپلنت کنترل بارداری : گران تر است و برای معاینه ، ایمپلنت و تعبیه آن ممکن است عوارض جانبی از قبیل خونریزی نامنظم داشته باشد . فرد را در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمی کند.

 

تزریق برای کنترل بارداری

تزریق برای پیشگیری از بارداری که به عنوان دپو پروورا شناخته میشود ، تزریق هورمونی است که فرد را تا سه ماه در برابر بارداری محافظت میکند . برای یک زوج معمولی این روش بسیار موثر تر از قرص پیشگیری از بارداری است ، در سال تنها ۳٪ از کاربران این روش باردار میشوند .

راه های کنترل بارداری 12 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا تزریق برای کنترل بارداری : تنها چهار بار در سال تزریق می شود وبسیار موثر است .

معایب تزریق برای کنترل بارداری : پر هزینه است و احتمال دارد لکه بینی و دیگر عوارض جانبی رخ دهد . فرد را در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمی کند .

 

ایمپلنت لوله های رحمی

روشی جدیدتر امکان مسدود کردن لوله های فالوپ را بدون عمل جراحی فراهم می آورد . ایمپلنت های کوچک فلزی یا سیلیکونی در داخل هر لوله قرار می گیرند . بافت اسکار در نهایت اطراف ایمپلنت رشد میکند و لوله ها را مسدود می کند . در این هنگام اشعه ایکس مسدود شدن لوله را تثبیت میکند ، نیازی به نوع دیگری از روش های پیشگیری از بارداری نیست .

راه های کنترل بارداری 15 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا ایمپلنت لوله های رحمی : تاثیر دائمی ، بدون جراحی ، اثربخشی تقریبی۱۰۰ درصدی .

معایب ایمپلنت لوله های رحمی : تاثیر پذیری آن چند ماه طول میکشد . برخی از زنان ممکن است مشکلاتی داشته باشند که شامل تغییرات در دوره قاعدگی ، درد در پایین شکم و یا واکنش های آلرژیک به فلز در سیم پیچ می باشند . ممکن است خطر عفونت های لگنی افزایش یابد ، غیر قابل برگشت و گران است .

 

بستن لوله های رحمی

اگر مطمئن هستید که دیگر کودک بیولوژیکی در آینده نمیخواهید ، میتوانید برای کنترل دائمی بارداری آماده شوید . روش سنتی برای زنان بستن لوله های رحمی یا “داشتن لوله های رحمی گره خورده” نامیده میشود . یک جراح لوله های فالوپ را برای جلوگیری از جابجایی تخمک از تخمدان می بندد.

راه های کنترل بارداری 14 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا بستن لوله های رحمی : تاثیر دائمی دارد و نزدیک به ۱۰۰٪ موثر است.

معایب بستن لوله های رحمی : نیاز به عمل جراحی دارد ، ممکن است برگشت پذیر باشد ، گران است . فرد را در برابر بیماریهای مقاربتی محافظت نمی کند .

 

IUD

IUD مخفف دستگاه درون رحمی است، قطعه ای به شکل T از جنس پلاستیک که توسط پزشک در داخل رحم قرار می گیرد.

IUD مسی، یعنی پاراگارد، تا ۱۰ سال تاثیر گذار است. میرنا، یک نوع IUD هورمونی، باید پس از ۵ سال جایگزین شود اما می تواند دوره های قاعدگی را سبک کند و گرفتگی عضلات را تسکین بخشد .

لیلتا و اسکیلا ، آی یو دی های هورمونی هستند که تا ۳ سال از بارداری پیشگیری میکنند . هر دو نوع بارورکردن تخمک را برای اسپرم دشوار تر می سازند . کمتر از هشت نفر در ۱۰۰۰ نفر، باردار میشوند .

راه های کنترل بارداری 13 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا IUD : طولانی مدت ، نیاز کمتر به رسیدگی .

معایب IUD : استفاده از پاراگارد دوره های قاعدگی نامنظم یا سنگین تر را در پی دارد . گران تر است ، ممکن است از جای خود بلغزد ، میتواند عوارض جانبی ایجاد کند .

 

وازکتومی

علاوه بر کاندوم، وازکتومی تنها گزینه کنترل بارداری موجود برای مردان است . این روش شامل بستن مجرای دفران – لوله های حامل اسپرم از بیضه ، از سیستم تولید مثل از طریق جراحی می باشد . وازکتومی مانع از انتشار اسپرم میشود اما در انزال مداخله نمیکند .

راه های کنترل بارداری 16 راه های مطمئن کنترل بارداری

مزایا وازکتومی : دائمی است ، ارزان تر از بستن لوله های رحمی است ، تقریبا٪ ۱۰۰ موثر است .

معایب وازکتومی : نیاز به عمل جراحی دارد ، بلافاصله موثر نیست ، ممکن است برگشت پذیر نباشد .

 

گزینه های پیشگیری از بارداری برای زنان مسن

سن و سبک زندگی عوامل موثر در انتخاب نوع کنترل بارداری هستند . اگر شما بیش از ۳۵ سال سن دارید و سیگاری یا چاق هستید ، ترکیب روش های قرص ، چسب و حلقه توصیه نمی شوند . بهتر است در مورد روش های جایگزین بی خطر با پزشک خود مشورت کنید . اگر در حال نزدیک شدن به سن یائسگی هستید ، تزریق برای کنترل بارداری فایده دو چندان دارد : تزریق میتواند برخی از علائم و نشانه های یائسگی را کاهش دهد .

راه های کنترل بارداری 18 راه های مطمئن کنترل بارداری

پیشگیری اورژانسی از بارداری

پیشگیری از بارداری اضطراری بعد از رابطه جنسی برای کمک به جلوگیری از بارداری تاثیر خود را میگذارد . این روش در صورتی که هیچ کدام از روش های کنترل بارداری مورد استفاده قرار نگرفته باشند و یا در صورتی که یک زن مشکوک شده باشد که روش معمول خود با شکست مواجه شده است ، استفاده میشود .

راه های کنترل بارداری 19 راه های مطمئن کنترل بارداری

طرح B یک مرحله ای و یک نسخه عمومی از طرح B انتخاب بعدی نامیده میشود و همگی حاوی میزان بالایی از هورمون موجود در بسیاری از قرص های ضد بارداری هستند . این انواع قرص های اورژانسی باید ظرف ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی استفاده شوند . نوع الا (Ella) از داروی غیر هورمونی استفاده میکند و نیاز به نسخه پزشک دارد و می توان آن را تا پنج روز بعد از رابطه جنسی مصرف کرد.

 

جلوگیری طبیعی از بارداری

نزدیک به شش زن از ۱۰ زن آمریکایی گزارش می دهند که از روش طبیعی استفاده میکنند ، روشی قدیمی که به خروج آلت تناسلی مرد از واژن قبل از انزال تکیه دارد . بررسی های جدیدتر نشان می دهند زمانی که این کار به درستی در هر بار انجام شود ، در سال حدود ۴ درصد از افرادی که از این روش استفاده میکنند باردار می شوند . با استفاده معمولی تر، حدود ۱۸٪ باردار می شوند .

مزایا: رایگان ، بدون نیاز به دستگاه و یا هورمون ها .

معایب: ممکن است انجام صحیح آن دشوار باشد . فرد را در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمیکند .

راه های کنترل بارداری 21 راه های مطمئن کنترل بارداری

 

موثرترین روش ها

اگر چه روش های جلوگیری مانند کاندوم یا دیافراگم نسبتا با الگوهای معمولی استفاده موثر هستند ، ضد بارداری های هورمونی سابقه بهتری در اثربخشی دارند . همچنین گزینه های متعددی برای زوج هایی که کمترین احتمال ممکن باردار شدن را ترجیح میدهند وجود دارد . دو روش از آنها برگشت پذیر هستند ، IUD و ایمپلنت هورمونی . البته تنها روش کنترل بارداری که ۱۰۰٪ موثر است خویشتن داری است.

راه های کنترل بارداری 20 راه های مطمئن کنترل بارداری

 

اختصاصی پزشک چی

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز